#epochtimescesko

Německý astronaut má letět na Měsíc při misi Artemis 5

Na tomto novém snímku od posádky Artemis II lze vidět pánev Orientale na pravém okraji lunárního disku. Tato mise je prvním případem, kdy byla podle NASA celá pánev spatřena lidským okem.(X / @NASA)

Epoch Times Německo

Epoch Times Německo

Je téměř jisté, že první Evropan na cestě na Měsíc bude z Německa. Zda se však při misi Artemis 5 skutečně dostane na měsíční povrch, zůstává stále otevřenou otázkou.

Německá ministryně pro výzkum Dorothee Bärová pro stanice RTL a ntv nedávno uvedla: „Realisticky lze počítat s tím, že budeme na palubě mise Artemis 5.“

To, že se Německu podařilo prosadit při obsazování astronautů, je podle ministryně dáno silnou pozicí v rámci Evropské kosmické agentury (ESA) a závislostí Američanů na evropské technice.

Přesto byla nominace podle ní tvrdě vyjednávaná: „Jak je v politice obvyklé, šlo o tvrdé boje. I s našimi sousedními zeměmi.“

Naznačila, že NASA se bez některých evropských subdodávek neobejde. Např. Evropský servisní modul vyrobený v Brémách zajišťuje podle ministryně zásadně „to, aby astronauti na palubě mohli dýchat“.

Mise se má dle NASA uskutečnit v roce 2028 a cílem má být jižní pól Měsíce.

(S přispěním dts)

etg

-etcz-