#ceskarepublika

#epochtimescesko

„Jeho jméno na seznam nikdy nenapíšu.“ Macinka zamítá účast prezidenta Pavla na summitu NATO i OSN

Vicepremiér a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). (Gov.cz)

Isabella Amelie Monaghan

Isabella Amelie Monaghan

Počátkem července se koná v Turecku summit NATO. Pokud jde o českou delegaci, podle dosavadních informací na něj mají jet pouze členové vlády – tedy bez prezidenta Petra Pavla. Hlava státu chce cestu projednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) situaci včera okomentoval ve vysílání televize XTV, kde prezidenta označil za lídra opozice a uvedl, že zamítne i jeho účast na summitu OSN.

Na summitu NATO v Ankaře budou Česko reprezentovat Babiš, Macinka a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). S účastí prezidenta Petra Pavla vláda nepočítá, uvedli všichni tři představitelé v sobotu pro Českou televizi. Spor mezi vládou, resp. Motoristy a Hradem vyvstal už na počátku sestavování nové vlády, kdy Pavel odmítl jmenovat Filipa Turka ministrem zahraničí a poté i ministrem životního prostředí.

Pavel se o své neúčasti dozvěděl z médií, uvedl 19. března na tiskové konferenci. Mluvčí prezidenta Vít Kolář včera pro server Novinky.cz sdělil, že prezident hledá pro tento týden možnosti setkání s předsedou vlády, aby Pavlovu cestu na summit probrali. Redakce Epoch Times mluvčího oslovila s žádostí o komentář k vývoji.

Macinka včera označil Pavla za lídra opozice

Ještě než Babiš na výzvu stihl zareagovat, situaci včera v televizi XTV okomentoval Macinka.

„Vláda má nějaké priority a postoje, které se značně liší od těch, které neúnavně na veřejnost vypouští on,“ řekl ve vysílání ministr směrem k prezidentovi a označil jej za představitele opozice. Pavlova snaha reprezentovat Českou republiku na summitu NATO podle Macinky „přestává být důstojná“. Prezident podle něj v poslední době pokusy o to, aby se mohl cesty účastnit, stupňuje. Vláda má ale podle ministra ve věci už dávno jasno.

 

„O tom rozhoduje vláda, a ta si nemyslí, že by Českou republiku na nějakých mezinárodních fórech měl reprezentovat někdo z opozice. To je stejné, jako kdybychom rozhodli, že třeba na summitu NATO nás pojede zastupovat předseda Pirátů Zdeněk Hřib,“ sdělil Macinka.

A co další cesty?

„Jeho jméno na tento seznam nikdy nenapíšu. Nikdy,“ sdělil Macinka v XTV k notifikacím svého resortu pro účast české delegace na summit NATO.

Poté se vyjádřil i k dalším mezinárodním setkáním: „V září bude třeba summit OSN, kde vždycky vedoucí české delegace hovoří. Je to poměrně významná událost. No, tak tam také nebude mluvit lídr opozice. Protože Ministerstvo zahraničí nevyřídí akreditaci pro žádného člověka z opozice. Já budu trvat na tom, že na tomto formátu bude Českou republiku reprezentovat předseda vlády.“

Macinka se vrátil i ke sporu ohledně nejmenování Turka ministrem. „Pokud si myslí, že Ústavu neporušuje, ale ochraňuje ji před Motoristy, tak je asi mojí povinností, abych ochraňoval zbytek světa před ním,“ konstatoval v pořadu.

Opozice Macinkovo vyjádření zkritizovala

„Místo skutečné zahraniční politiky sledujeme sérii nezralých frackovitých vystoupení Petra Macinky v jednom kuse poškozujících zájmy naší země,“ uvedl předseda ODS Martin Kupka, přičemž zastupování republiky na summitu NATO údajně považuje za logické. Obdobnou rétoriku pak použil jeho předchůdce Petr Fiala, který napsal na X, že „Macinka znovu ukazuje svou malost a pomstychtivost“.

Předseda lidovců Marek Výborný k situaci sdělil: „Neustálé výlevy ministra Macinky směrem k prezidentovi překračují hranici slušnosti a důstojnosti veřejné funkce. Petr Pavel jako prezident a jako bývalý předseda Vojenského výboru NATO má ty nejlepší kompetence a přirozenou autoritu pro to, aby nás reprezentoval na summitu NATO.“